BZX84B5V6Q-13-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode 5.6 V 300 mW ±2% Surface Mount SOT-23-3
BZX84B5V6Q-13-F
DigiKey Part Number
31-BZX84B5V6Q-13-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84B5V6Q-13-F
Description
DIODE ZENER 5.6V 300MW SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
300 mW
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 2 V