BZX84C33-7 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 6,077
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
onsemi
onsemi
Zener Diode 33 V 300 mW ±6% Surface Mount SOT-23-3
BZX84C33-7
DigiKey Part Number
BZX84C33DITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZX84C33DICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C33-7
Description
DIODE ZENER 33V 300MW SOT23-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 23.1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
SOT-23-3
Power - Max
300 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms