BZX84C7V5Q-7-F
DigiKey Part Number
31-BZX84C7V5Q-7-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
31-BZX84C7V5Q-7-FDKR-ND - Digi-Reel®
31-BZX84C7V5Q-7-FCT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C7V5Q-7-F
Description
DIODE ZENER 7.5V 300MW SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 7.5 V 300 mW ±6% Surface Mount SOT-23-3
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±6%
Power - Max
300 mW
Package / Case
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 5 V