D12V0H1U2LP-7B is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
23V Clamp 13A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount X1-DFN1006-2
D12V0H1U2LP-7B
DigiKey Part Number
D12V0H1U2LP-7BDITR-ND - Tape & Reel (TR)
D12V0H1U2LP-7BDICT-ND - Cut Tape (CT)
D12V0H1U2LP-7BDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D12V0H1U2LP-7B
Description
TVS DIODE 12VWM 23V X1DFN10062
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power - Peak Pulse
300W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
80pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V (Max)
Package / Case
0402 (1006 Metric)
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
23V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
13A (8/20µs)