DDZ6V2BS-7 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 13,308
Datasheet
Similar
In Stock: 8,165
Datasheet
Nexperia USA Inc.
Central Semiconductor Corp
Zener Diode 6.2 V 200 mW ±2.54% Surface Mount SOD-323
SOD-323
DDZ6V2BS-7
DigiKey Part Number
DDZ6V2BS-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DDZ6V2BS-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
DDZ6V2BS-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DDZ6V2BS-7
Description
DIODE ZENER 6.2V 200MW SOD323
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 4 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±2.54%
Supplier Device Package
SOD-323
Power - Max
200 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
7 Ohms