DDZX27D-13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 5,876
Datasheet
Zener Diode 27 V 300 mW ±3% Surface Mount SOT-23-3
DDZX27D-13
DigiKey Part Number
DDZX27D-13DI-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DDZX27D-13
Description
DIODE ZENER 27V 300MW SOT23
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 21 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±3%
Supplier Device Package
SOT-23-3
Power - Max
300 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
45 Ohms