DDZX27D-7
DigiKey Part Number
DDZX27D-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DDZX27D-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
DDZX27D-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DDZX27D-7
Description
DIODE ZENER 27V 300MW SOT23-3
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 27 V 300 mW ±2.5% Surface Mount SOT-23-3
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 21 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±2.5%
Supplier Device Package
SOT-23-3
Power - Max
300 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
45 Ohms