DESD3V3XA1BCSF-7
DigiKey Part Number
31-DESD3V3XA1BCSF-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DESD3V3XA1BCSF-7
Description
TVS DIODE 3.3VWM 7V X2DSN06032
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7V (Typ) Clamp 5.5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount X2-DSN0603-2
Category
Power - Peak Pulse
27.5W
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
0.3pF @ 1MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
3.3V (Max)
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Voltage - Breakdown (Min)
5V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
7V (Typ)
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.5A (8/20µs)