DMN3008SFGQ-7
DigiKey Part Number
31-DMN3008SFGQ-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DMN3008SFGQ-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DMN3008SFGQ-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMN3008SFGQ-7
Description
MOSFET N-CH 30V PWRDI3333
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 17.6A (Ta), 62A (Tc) 900mW (Ta) Surface Mount POWERDI3333-8
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DMN3008SFGQ-7 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
86 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3690 pF @ 10 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
900mW (Ta)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V