DMT10H015LFG-7
DigiKey Part Number
DMT10H015LFG-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMT10H015LFG-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
DMT10H015LFG-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMT10H015LFG-7
Description
MOSFET N-CH 100V PWRDI3333
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 10A (Ta), 42A (Tc) 2W (Ta), 35W (Tc) Surface Mount POWERDI3333-8
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
33.3 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1871 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2W (Ta), 35W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
POWERDI3333-8
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
13.5mOhm @ 20A, 10V