DMT4008LSS-13
DigiKey Part Number
DMT4008LSS-13DI-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMT4008LSS-13
Description
MOSFET N-CH 40V 12.8A 8SO
Detailed Description
N-Channel 40 V 12.8A (Ta) 1.32W (Ta) Surface Mount 8-SOP
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
18.6 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1143 pF @ 20 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1.32W (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
8-SOP
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
8.5mOhm @ 12A, 10V