DMTH6004SK3-13
DigiKey Part Number
DMTH6004SK3-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMTH6004SK3-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
DMTH6004SK3-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMTH6004SK3-13
Description
MOSFET N-CH 60V 100A TO252
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 100A (Tc) 3.9W (Ta), 180W (Tc) Surface Mount TO-252-3
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
95.4 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4556 pF @ 30 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
3.9W (Ta), 180W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Supplier Device Package
TO-252-3
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.8mOhm @ 90A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA