DMWSH120H43SM3Q
DigiKey Part Number
31-DMWSH120H43SM3Q-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMWSH120H43SM3Q
Description
SICFET N-CH 1200V TO-247
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1200 V 70.5A (Tc) 320W (Tc) Through Hole TO-247
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
118 nC @ 15 V
Mfr
Vgs (Max)
+19V, -8V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2216 pF @ 1000 V
Power Dissipation (Max)
320W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
15V
Supplier Device Package
TO-247
Rds On (Max) @ Id, Vgs
43mOhm @ 40A, 15V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
3.6V @ 11.5mA