SDM40E20LC-7
DigiKey Part Number
SDM40E20LC-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
SDM40E20LC-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
SDM40E20LC-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDM40E20LC-7
Description
DIODE ARR SCHOTT 20V 400MA SOT23
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 20 V 400mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SDM40E20LC-7 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
310 mV @ 100 mA
Manufacturer
Diodes Incorporated
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
250 µA @ 20 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 125°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Schottky
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
20 V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
400mA (DC)