SMAJ12A-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 39,974
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 198,062
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Littelfuse Inc.
STMicroelectronics
YAGEO
YAGEO
Microchip Technology
Microchip Technology
Comchip Technology
19.9V Clamp 20.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
DO-214AC
SMAJ12A-13
DigiKey Part Number
SMAJ12ADITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ12A-13
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMA
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMAJ12A-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Discontinued at DigiKey
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.9V