SMBJ30CAQ-13-F
DigiKey Part Number
SMBJ30CAQ-13-FDITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ30CAQ-13-FDICT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ30CAQ-13-FDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ30CAQ-13-F
Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
48.4V Clamp 12.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
Category
Power - Peak Pulse
600W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
33.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48.4V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
12.4A