30CTQ045
DigiKey Part Number
4878-30CTQ045-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
30CTQ045
Description
DIODE ARR SCHOTT 45V 15A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 45 V 15A Through Hole TO-220-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
30CTQ045 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
620 mV @ 15 A
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Bulk
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 45 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-50°C ~ 175°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Schottky
Package / Case
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Supplier Device Package
TO-220AB
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
15A