B380S15A
DigiKey Part Number
4878-B380S15ATR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-B380S15ACT-ND - Cut Tape (CT)
4878-B380S15ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B380S15A
Description
BRIDGE RECT 1P 800V 1.5A 4-SODIL
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bridge Rectifier Single Phase Standard 800 V Surface Mount 4-SO-DIL SLIM
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B380S15A Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 1 A
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 800 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Diode Type
Single Phase
Package / Case
4-SMD, Gull Wing
Technology
Standard
Supplier Device Package
4-SO-DIL SLIM
Voltage - Peak Reverse (Max)
800 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io)
1.5 A