BZW06-5V8B
DigiKey Part Number
4878-BZW06-5V8BCT-ND - Cut Tape (CT)
4878-BZW06-5V8BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZW06-5V8B
Description
TVS DIODE 5.8VWM 10.5V DO204AC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10.5V Clamp 57A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AC (DO-15)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZW06-5V8B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
57A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Part Status
Active
Operating Temperature
-50°C ~ 175°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
5.8V
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
6.45V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
10.5V