MM5Z15-AQ
DigiKey Part Number
4878-MM5Z15-AQCT-ND - Cut Tape (CT)
4878-MM5Z15-AQDKR-ND - Digi-Reel®
4878-MM5Z15-AQTR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MM5Z15-AQ
Description
DIODE ZENER 15V 200MW SOD523
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 15 V 200 mW ±5% Surface Mount SOD-523
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MM5Z15-AQ Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 10.5 V
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Digi-Reel®
Bulk
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
200 mW
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms