P6SMBJ33CA
DigiKey Part Number
4878-P6SMBJ33CATR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-P6SMBJ33CACT-ND - Cut Tape (CT)
4878-P6SMBJ33CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P6SMBJ33CA
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AA
Detailed Description
53.3V Clamp 11.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
EDA/CAD Models
P6SMBJ33CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V