DUNBAR-DR150-1/4IN-BLACK-250FT is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Alpha Wire
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Alpha Wire
In Stock: 0
In Stock: 358
Datasheet
In Stock: 16
3M
In Stock: 504
3M
In Stock: 277
TE Connectivity Raychem Cable Protection
TE Connectivity
In Stock: 19
In Stock: 160
Image for DUNBAR-DR150-1/4IN-BLACK-250FT is not available
DUNBAR-DR150-1/4IN-BLACK-250FT
DigiKey Part Number
4836-DUNBAR-DR150-1/4IN-BLACK-250FT-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DUNBAR-DR150-1/4IN-BLACK-250FT
Description
HTSHRNK TUBING DIESEL RESIS FOOT
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.250" (6.35mm) 2 to 1 Black Enter Number of Feet in Order Quantity
Category
Recovered Wall Thickness
0.025" (0.64mm)
Mfr
Material
Packaging
Digi-Spool®, Continuous Spool
Features
Abrasion Resistant, Fuel Resistant, Oil Resistant
Part Status
Discontinued at DigiKey
Color
Type
Operating Temperature
-75°C ~ 150°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
135°C
Length
Enter Number of Feet in Order Quantity
Shelf Life
120 Months
Inner Diameter - Supplied
0.250" (6.35mm)
Spool Size
250.0' (76.2m)
Inner Diameter - Recovered
0.125" (3.18mm)