3120-N324-P7T1-W12DY3-15A
DigiKey Part Number
302-1639-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3120-N324-P7T1-W12DY3-15A
Description
CIR BRKR THRM SWITCH 15A IP65
Detailed Description
Circuit Breaker Thermal 15A 415 V AC 50 V DC Rocker Panel Mount
Category
Voltage Rating - AC
415 V
Voltage Rating - DC
50 V
Series
Actuator Type
Rocker
Packaging
Box
Number of Poles
2
Part Status
Active
Illumination
White
Mounting Type
Panel Mount
Illumination Voltage (Nominal)
115V
Breaker Type
Thermal
Approval Agency
CSA C22.2 No 235, GB 17701, IEC 60934, UL1077
Current Rating (Amps)
15A