AMLV08V26C500
DigiKey Part Number
283-AMLV08V26C500TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-AMLV08V26C500CT-ND - Cut Tape (CT)
283-AMLV08V26C500DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMLV08V26C500
Description
VARISTOR 33V 80A 0805
Detailed Description
33 V 80 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0805 (2012 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
36.3 V
Current - Surge
80 A
Series
Energy
0.3J
Capacitance @ Frequency
500 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
20 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
26 V
Varistor Voltage (Min)
29.7 V
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
33 V