AMLV22V16C20000
DigiKey Part Number
283-AMLV22V16C20000TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-AMLV22V16C20000CT-ND - Cut Tape (CT)
283-AMLV22V16C20000DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMLV22V16C20000
Description
VARISTOR 24V 1.2KA 2220
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 2220 (5750 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
26.4 V
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
10J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
20000 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
12 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
16 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
21.6 V
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
24 V