BK-MDP-V-30-R is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
30 A 500 V 250 V Fuse Cartridge, Ceramic Through Hole 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
BK-MDP-V-30-R
DigiKey Part Number
283-BK-MDP-V-30-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK-MDP-V-30-R
Description
FUSE CERAMIC 30A 500VAC/250VDC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage Rating - DC
Packaging
Box
Breaking Capacity @ Rated Voltage
1kA AC, 2kA DC
Melting I²t
980.0
Mounting Type
Through Hole
Approval Agency
UL
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm)
Voltage Rating - AC
500 V
DC Cold Resistance
0.0023 Ohms