DRA124-470-R
DigiKey Part Number
283-3559-2-ND - Tape & Reel (TR)
283-3559-1-ND - Cut Tape (CT)
283-3559-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRA124-470-R
Description
FIXED IND 47UH 1.78A 134 MOHM
Detailed Description
47 µH Shielded Wirewound Inductor 1.78 A 134mOhm Nonstandard
EDA/CAD Models
DRA124-470-R Models
DC Resistance (DCR)
134mOhm
Operating Temperature
-40°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Current - Saturation (Isat)
2.91A