EXL1V0503-1R5-R
DigiKey Part Number
283-EXL1V0503-1R5-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-EXL1V0503-1R5-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-EXL1V0503-1R5-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EXL1V0503-1R5-R
Description
FIXED IND 1.5UH 10.5A 11.2 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Molded Inductor 10.5 A 11.2mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
11.2mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
38MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.236" L x 0.224" W (6.00mm x 5.70mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Current Rating (Amps)
Base Product Number
Current - Saturation (Isat)
12.5A