MOVS2825V020 is Obsolete and no longer manufactured.
TDK
In Stock: 3,211
Datasheet
33 V 150 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 2-SMD, No Lead
MOVS Surface Mount Metal Oxide Varistors
Eaton Surface Mount Circuit Protection Devices
MOVS2825V020
DigiKey Part Number
283-MOVS2825V020TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOVS2825V020
Description
VARISTOR 33V 150A 2SMD NO LEAD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Typ)
33 V
Varistor Voltage (Max)
36.3 V
Series
Current - Surge
150 A
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
20 V
Maximum DC Volts
26 V
Varistor Voltage (Min)
29.7 V