MOVS2825V025 is Obsolete and no longer manufactured.
TDK
In Stock: 2,692
Datasheet
39 V 150 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 2-SMD, No Lead
MOVS Surface Mount Metal Oxide Varistors
Eaton Surface Mount Circuit Protection Devices
MOVS2825V025
DigiKey Part Number
283-MOVS2825V025TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MOVS2825V025CT-ND - Cut Tape (CT)
283-MOVS2825V025DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOVS2825V025
Description
VARISTOR 39V 150A 2SMD NO LEAD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Typ)
39 V
Varistor Voltage (Max)
42.9 V
Series
Current - Surge
150 A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
25 V
Maximum DC Volts
31 V
Varistor Voltage (Min)
35.1 V