MOVS2825V140 is Obsolete and no longer manufactured.
TDK
In Stock: 452
Datasheet
220 V 400 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 2-SMD, No Lead
MOVS Surface Mount Metal Oxide Varistors
Eaton Surface Mount Circuit Protection Devices
MOVS2825V140
DigiKey Part Number
283-MOVS2825V140TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MOVS2825V140CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOVS2825V140
Description
VARISTOR 220V 400A 2SMD NO LEAD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Typ)
220 V
Varistor Voltage (Max)
242 V
Series
Current - Surge
400 A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
140 V
Maximum DC Volts
180 V
Varistor Voltage (Min)
198 V