MOVS4032V011 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 2,033
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
18 V 250 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 2-SMD, No Lead
MOVS Surface Mount Metal Oxide Varistors
Eaton Surface Mount Circuit Protection Devices
MOVS4032V011
DigiKey Part Number
283-MOVS4032V011TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOVS4032V011
Description
VARISTOR 18V 250A 2SMD NO LEAD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Typ)
18 V
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Varistor Voltage (Max)
19.8 V
Series
Current - Surge
250 A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Number of Circuits
1
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
11 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Maximum DC Volts
14 V
Package / Case
2-SMD, No Lead
Varistor Voltage (Min)
16.2 V