MOVS4032V035 is Obsolete and no longer manufactured.
TDK
In Stock: 1,395
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
56 V 250 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 2-SMD, No Lead
MOVS Surface Mount Metal Oxide Varistors
Eaton Surface Mount Circuit Protection Devices
MOVS4032V035
DigiKey Part Number
283-MOVS4032V035TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MOVS4032V035CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOVS4032V035
Description
VARISTOR 56V 250A 2SMD NO LEAD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Typ)
56 V
Varistor Voltage (Max)
61.6 V
Series
Current - Surge
250 A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
35 V
Maximum DC Volts
45 V
Varistor Voltage (Min)
50.4 V