MOVS4032V050 is Obsolete and no longer manufactured.
TDK
In Stock: 398
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
82 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 2-SMD, No Lead
MOVS Surface Mount Metal Oxide Varistors
Eaton Surface Mount Circuit Protection Devices
MOVS4032V050
DigiKey Part Number
283-MOVS4032V050TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOVS4032V050
Description
VARISTOR 82V 1.2KA 2SMD NO LEAD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Typ)
82 V
Varistor Voltage (Max)
90.2 V
Series
Current - Surge
1.2 kA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
50 V
Maximum DC Volts
66 V
Varistor Voltage (Min)
73.8 V