MOVS4032V075 is Obsolete and no longer manufactured.
TDK
In Stock: 1
Bourns Inc.
In Stock: 1,442
Datasheet
120 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 2-SMD, No Lead
MOVS Surface Mount Metal Oxide Varistors
Eaton Surface Mount Circuit Protection Devices
MOVS4032V075
DigiKey Part Number
283-MOVS4032V075TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MOVS4032V075CT-ND - Cut Tape (CT)
283-MOVS4032V075DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOVS4032V075
Description
VARISTOR 120V 1.2KA 2SMD NO LEAD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Typ)
120 V
Varistor Voltage (Max)
132 V
Series
Current - Surge
1.2 kA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
75 V
Maximum DC Volts
102 V
Varistor Voltage (Min)
108 V