SMAJ26AH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 8,620
Datasheet
42.1V Clamp 9.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
High Power TVS Diodes
SMAJ26AH
DigiKey Part Number
283-SMAJ26AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SMAJ26AHCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SMAJ26AHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ26AH
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMA
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V