SMDJ48CA
DigiKey Part Number
283-SMDJ48CATR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SMDJ48CACT-ND - Cut Tape (CT)
283-SMDJ48CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ48CA
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
77.4V Clamp 38.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77.4V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
38.8A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V