TR-1245UMFF500-R
DigiKey Part Number
283-TR-1245UMFF500-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-TR-1245UMFF500-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-TR-1245UMFF500-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR-1245UMFF500-R
Description
FUSE BRD MNT 500MA 350VAC 250VDC
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 mA 350 V 250 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A
Part Status
Active
Approval Agency
UL
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.472" L x 0.177" W x 0.177" H (12.00mm x 4.50mm x 4.50mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.3 Ohms
Voltage Rating - AC
350 V