UP2B-470-R
DigiKey Part Number
513-1082-2-ND - Tape & Reel (TR)
513-1082-1-ND - Cut Tape (CT)
513-1082-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UP2B-470-R
Description
FIXED IND 47UH 1.7A 138.8 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.7 A 138.8mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UP2B-470-R Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.4A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
138.8mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.550" L x 0.410" W (13.97mm x 10.41mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)