UP2UC-470-R
DigiKey Part Number
283-UP2UC-470-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UP2UC-470-R
Description
FIXED IND 47UH 1.8A 140 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µH Unshielded Wirewound Inductor 1.8 A 140mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
140mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
12MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.205" (5.21mm)
Current - Saturation (Isat)
1.6A