WCLA1608V1-8R2-R
DigiKey Part Number
283-WCLA1608V1-8R2-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-WCLA1608V1-8R2-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-WCLA1608V1-8R2-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WCLA1608V1-8R2-R
Description
FIXED IND 8.2NH 700MA 120 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8.2 nH Unshielded Wirewound Inductor 700 mA 120mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Category
Q @ Freq
28 @ 250MHz
Mfr
Frequency - Self Resonant
4.7GHz
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
250 MHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
0603
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.070" L x 0.043" W (1.78mm x 1.10mm)
Shielding
Unshielded
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)
DC Resistance (DCR)
120mOhm Max