XLHVS1440625C0B00 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 283-XLHVS1440625C0B00-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | XLHVS1440625C0B00 |
Description | Eaton Supercapacitor,XLHV,144V |
Manufacturer Standard Lead Time | 22 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 62.5 F (EDLC) Supercapacitor 144 V Module 12.5mOhm 1000 Hrs @ 65°C |
Datasheet | Datasheet |
Category | ESR (Equivalent Series Resistance) 12.5mOhm |
Manufacturer Eaton - Electronics Division | Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 65°C |
Series | Mounting Type Chassis Mount |
Packaging Box | Package / Case Module |
Part Status Active | Size / Dimension 23.819" L x 19.094" W (605.00mm x 485.00mm) |
Capacitance 62.5 F | Height - Seated (Max) 6.142" (156.00mm) |
Tolerance 0%, +20% | Operating Temperature -40°C ~ 65°C |
Voltage - Rated 144 V |