Image for TRIGSGF15W is not available
TRIGSGF15W
DigiKey Part Number
6215-TRIGSGF15W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TRIGSGF15W
Description
IG GFCI TR ST DUPLEX 15A 125V WH
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Connector Receptacle, Female Sockets NEMA 5-15R Outlet Box
Category
Voltage Rating
125VAC
Manufacturer
Eaton Wiring Devices
Number of Positions
3 per connection (2)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Outlet Box
Part Status
Active
Termination
Screw
Connector Style
NEMA 5-15R
Features
GFI (Ground Fault Interrupt), Tamper Resistant
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Current Rating (Amps)
15A