ECS-100AX-184
DigiKey Part Number
X948-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-100AX-184
Description
XTAL OSC XO 18.4320MHZ TTL TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18.432 MHz XO (Standard) TTL Oscillator 5V 14-DIP, 4 Leads (Full Size, Metal Can)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECS-100AX-184 Models
Category
Voltage - Supply
5V
Mfr
Frequency Stability
±100ppm
Series
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Packaging
Bulk
Current - Supply (Max)
30mA
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Base Resonator
Package / Case
14-DIP, 4 Leads (Full Size, Metal Can)
Type
Size / Dimension
0.821" L x 0.520" W (20.86mm x 13.20mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.200" (5.08mm)