ECS-120-10-36B2-JTN-TR
DigiKey Part Number
50-ECS-120-10-36B2-JTN-TR-ND - Tape & Reel (TR)
50-ECS-120-10-36B2-JTN-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
50-ECS-120-10-36B2-JTN-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-120-10-36B2-JTN-TR
Description
CRYSTAL 12 MHZ 10PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 MHz ±20ppm Crystal 10pF 130 Ohms 4-SMD, No Lead
Category
Load Capacitance
10pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
130 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
12 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2.5x2)
Frequency Stability
±20ppm
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)