ECS-.327-12.5-13FLX-C
DigiKey Part Number
XC1911TR-ND - Tape & Reel (TR)
XC1911CT-ND - Cut Tape (CT)
XC1911DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-.327-12.5-13FLX-C
Description
CRYSTAL 32.7680KHZ 12.5PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
32.768 kHz ±10ppm Crystal 12.5pF 50 kOhms Cylindrical Can, Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECS-.327-12.5-13FLX-C Models
Category
Load Capacitance
12.5pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
50 kOhms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Last Time Buy
Mounting Type
Surface Mount
Type
kHz Crystal (Tuning Fork)
Package / Case
Frequency
32.768 kHz
Size / Dimension
0.079" Dia x 0.240" L (2.00mm x 6.10mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.098" (2.50mm)