ECS-480-8-47Q-CES-TR
DigiKey Part Number
XC2897TR-ND - Tape & Reel (TR)
XC2897CT-ND - Cut Tape (CT)
XC2897DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-480-8-47Q-CES-TR
Description
CRYSTAL 48.0000MHZ 8PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
48 MHz ±10ppm Crystal 8pF 100 Ohms 4-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
ECS-480-8-47Q-CES-TR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
100 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Frequency
48 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (1.6x1.2)
Frequency Stability
±50ppm
Size / Dimension
0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)
Load Capacitance
8pF