ECS-TXO53-S3-33-400-BN-TR
DigiKey Part Number
50-ECS-TXO53-S3-33-400-BN-TR-ND - Tape & Reel (TR)
50-ECS-TXO53-S3-33-400-BN-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
50-ECS-TXO53-S3-33-400-BN-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-TXO53-S3-33-400-BN-TR
Description
XTAL OSC TCXO 40.0000MHZ CMOS
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 MHz TCXO CMOS Oscillator 3.3V 10-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
3.3V
Mfr
Frequency Stability
±280ppb
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)
8mA
Package / Case
10-SMD, No Lead
Type
Supplier Device Package
10-SMD (5x3.2)
Frequency
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Output
CMOS
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)