PVH-20V470MG70E-R2 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PVH-20V470MG70E-R2 |
Description | CAP ALUM POLY 47UF 20% 20V SMD |
Customer Reference | |
Detailed Description | 47 µF 20 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 45mOhm 2000 Hrs @ 105°C |
Category | Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C |
Manufacturer Elna America | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Series | Applications General Purpose |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Ripple Current @ High Frequency 2 A @ 100 kHz |
Part Status Obsolete | Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) |
Type Polymer | Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm) |
Capacitance 47 µF | Surface Mount Land Size 0.331" L x 0.331" W (8.40mm x 8.40mm) |
Tolerance ±20% | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Rated 20 V | Package / Case Radial, Can - SMD |
ESR (Equivalent Series Resistance) 45mOhm |