FA-118T 27.1200MD50Z-K3
DigiKey Part Number
SER3754TR-ND - Tape & Reel (TR)
SER3754CT-ND - Cut Tape (CT)
SER3754DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA-118T 27.1200MD50Z-K3
Description
CRYSTAL 27.1200MHZ 10PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27.12 MHz ±30ppm Crystal 10pF 200 Ohms 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FA-118T 27.1200MD50Z-K3 Models
Category
Load Capacitance
10pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
200 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-20°C ~ 75°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
27.12 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (1.6x1.2)
Frequency Stability
±50ppm
Size / Dimension
0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Frequency Tolerance
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)